Czech (Čeština)
Czech (Čeština)
English (en-GB)
Croatian (Croatia)

Chorvatská odysea: In vino veritas

In vino veritas – ve víně je pravda. Zažít tuto latinskou moudrost na vlastní kůži? Chorvatsko vám otevře dveře do světa, kde se tato pravda stává skutečností. Bez ohledu na to, kam v této zemi zamíříte - na ostrov, do vnitrozemí, na pobřeží nebo do města, ať už malého či velkého budete mít příležitost ochutnat vynikající chorvatská vína která patři mezi těmi nejlepšími na světě a jsou několikrát oceněná a pravidelně prezentovaná na světových výstavách vín. A jedno z nejlepších míst, kde začít, je Zadarská župa.

Víno jako kulturní poklad

Víno a olivový olej, dva základní kameny dalmatské kuchyně, nejsou pouze nezbytnou součástí každodenních stolů v Zadarské oblasti, ale také fascinujícím zážitkem, který vás zavádí do tajů místní výroby. Tato oblast v severní Dalmácii se může chlubit rozsáhlými vinicemi a olivovými háji, které vytváří jedinečnou kulturu.

Vína, která jsou zde pěstovávána již více než 3000 let, překračují hranice a získávají mnohá mezinárodní ocenění na prestižních světových festivalech. Místní vinaři ctí tradice svých předků a s láskou pečují o různé odrůdy vinné révy v podmínkách ideálních pro každý typ vína. Procházka vinicemi nabízí návštěvníkům možnost ponořit se do atmosféry historie spojené s každým hrozn a každým douškem vína.

Vinohradní vesta po Zadarskou Župou: Kde pravda spočívá ve víně


Začněte v Badel 1862, nejstarším a největším vinařství v Chorvatsku. Jejich rozlehlé vinice v Korlatech v Zadarské župě skrývají tajemství červených vín s regionálním odkazem. 

Rodinné vinařství Bora v Novigradu na Moru nabízí kvalitní bílá vína na více než 20 hektarech vinic, zatímco Fiolić láká svým širokým výběrem vín od bílých po červená.


V Zadaru se nachází Degarra Vinarija Zadar, kde se v bývalé vojenské základně prezentují vína z Ravných kotarů. Jejich šumivé víno je ideální osvěžení v horkých letních dnech. Královské vinice v Ninu vás zvou k objevování tajemství vinic s více než 300 000 révy a s výhledem na moře.


Na ostrově Pag, Vina otoka Paga otevírá svět místní odrůdy Gegić. Zde vás odborný enolog provede procesem výroby vína. OPG Vlatković Zvonimir v Pakoštane vás zve do svého stoletého vinného sklípku, kde můžete ochutnat kombinaci vín Syrah a Merlot známou jako Castrum Novum.

Vinařství Karaba v centru starého města Pakoštane je malým a okouzlujícím místem, kde celá rodina může účastnit ruční sklizně hroznů. Jejich špičková vína, jako Merlot, Cabernet Sauvignon a Muškát, jsou oslavou lásky k půdě a vášni pro víno.


Ponořte se do autentického zážitku v srdci vnitrozemí na Ražnjevića dvori, kde etno-gastronomický statek zve k objevování. Pro milovníky vína a cyklistiky je tu „Wine&bike“ tura, která vás zavede k vinařstvím a vesnickým farmám, kde si můžete vychutnat domácí produkty a spojit se s přírodou. Nezapomeňte navštívit Zemědělské družstvo MasVin v Polača, které se datuje do roku 2006 a rozkládá se na 11 hektarech půdy s chorvatskými a francouzskými odrůdami, včetně slavného Crljenak kaštelanského. Zde si nejen můžete vychutnat organická místní vína, ale také se nechat okouzlit extra panenským olivovým olejem a fíky.


Strávte příjemný čas v srdci oblasti Ravni kotari v Nadine a nevynechejte návštěvu rodinného vinařství Škaulj, které si již léta udržuje reputaci díky svým oceněným vínům. Zde se každý rok naplní 200 000 lahví organického vína, které můžete degustovat vedle vynikajících domácích masových jídel. Příběh vinařství Škaulj sahá až do doby, kdy se rodina po mnoha generacích rozhodla přesunout svůj zájem a zázemí od zemědělství k vinařství. Šime Škaulj, průkopník a zakladatel, pečlivě dohlížel na to, aby každá lahev jejich vína nesla v sobě symbol péče a tradice, která oživuje Zadarskou župu.

Při našem rozhovoru s zakladatelem vinařství, Šime Škauljem, jsme odhalili pohledy tohoto vášnivého vinaře na fascinující svět vinařství.

Rozhovor s Tomislav Škauljem z vinařství Škaulj: Příběh o víně, tradici a královské návštěvě


Jak jste se poprvé dostal k světu vinařství a rozhodl se věnovat se produkci vína?

"Vinařství je součástí naší rodiny mnoho let. Po válce jsme se rozhodli vrátit k našim kořenům a věnovat se tomuto krásnému řemeslu. Začali jsme s výrobou surovin nejvyšší kvality, a pod vedením našeho týmu enologů jsme v roce 2007 vstoupili na scénu vlastní výroby vína. A od té doby se věnujeme výhradně vinohradnictví."


S jakými výzvami se potýkáte ve vinicích a během samotného procesu výroby vína?

„Vinné sklepy jsou naše bojiště a výroba vína je naše vášeň. Největší výzvy? Kontrola kvality hroznů, boj s chorobami révy a hledání rovnováhy mezi tradičními postupy a moderními inovacemi. To vše za účelem dosažení vrcholných výsledků v naší vinařské dílně.“


Jaké odrůdy hroznů rostou na vašich vinicích a jak vybíráte, které se stávají součástí vašeho neodolatelného sortimentu?

„Zajímavé odrudy! Merlot, Syrah, Cuvee, Cabernet Sauvignon, Marastina, Chardonnay - to jsou naše hrdinky. Každá odrůda má svůj příběh a charakter, a výběr do našeho sortimentu je opravdovým uměním.“

Jak udržujete rovnováhu mezi tradicí výroby vína a moderními trendy ve světě vinohradnictví?

„Udržovat rovnováhu je jako tanec na hraně sklenice. Pečlivě sledujeme trendy v agronomii a enologii, abychom zachovali tradici, ale zároveň jsme otevření inovacím. Kombinujeme staré osvědčené metody s moderními technologiemi, abychom přinesli do světa vína to nejlepší.“

Jak byste popsali svůj vinný styl a co dělá vaše víno tak jedinečným?

„Elegance, harmonie a odrůdová výraznost jsou naším vinným rukopisem. Naše vína jsou jako dobrodružství v každém doušku - složitá, hluboká a naplněná vlastní osobitostí.“


Jaké je tajemství za úspěchem vašeho nejlépe oceněného vína?

„Pečlivý výběr hroznů, bezchybná výroba a mistrovství našeho týmu enologů. Cabernet Sauvignon, naše hvězda, získal stříbrnou medaili na Decanter, London Wine Fair 2012.“


Jak lákáte návštěvníky do svého vinařství prostřednictvím turistických zážitků?

„Náš vinařský ráj nechává oči, nosy a chuťové buňky objevovat krásu. Ochutnávky v dalmatském stylu, večírky, jako ta pro švédský královský pár - to jsou naše klíčové kousky. Chceme, aby naši návštěvníci zažili lásku k vínu stejně jako my.“


Jak by vypadal dokonalý den ve vaší vinárně pro vinařské nadšence a turisty?

„Objevování vinice, ochutnávky v naší vinné sklepě a vychutnávání si místní gastronomie. Vzdělávací prohlídky o výrobě vína a pak prostě posedět u skleničky dobrého vína.“


Máte nějaký příběh o nečekaném zážitku s turisty ve vaší vinárně?

„Jedno nevšední zážitek, který navždy zůstane vyrytý v srdci naší vinárny, a to je návštěva švédského královského páru, krále Karla Gustafa XVI. a královny Silvie, dne 18. dubna 2013. Uskutečnili jsme exkluzivní banket, který měl být víc než jen degustací vín. Chtěli jsme, aby královský pár prožil celý proces, od vinice až po sklípek. Připravili jsme speciální víno, které bylo naší poklonou královské návštěvě, a které neslo v sobě vůni naší půdy a historie. Celý zážitek neunikl pozornosti. Naše vinárna se stala středem zájmu nejen mezi milovníky vína, ale i v médiích. Událost se stala pověstnou, a naše víno se stalo hrdým vyslancem naší historie, tradice a královské návštěvy. Byl to projekt jako žádný jiný, a výsledkem bylo speciální edici vína pojmenovanou po králi Karlu Gustafu XVI. Toto víno nese nejen jméno krále, ale i jeho vkus a elegance. Je to naše pocta královské návštěvě, zhmotněná v lahvi plné historie a tradice.“


Jaký je váš pohled na budoucnost vinařství v Zadru a plány pro další rozvoj?

"Vidím světlou budoucnost pro vinařství v našem regionu. Plánujeme rozšíření vinic, zachování kvality a zapojení moderních trendů do naší výroby. Chceme, aby naše víno bylo nejen chutné, ale i příběhem našeho kraje."

Vinařství Škaulj se pyšní rozmanitým sortimentem vín, zahrnujícím Merlot, Syrah, Cuvee, Cabernet Sauvignon, Marastinu a Chardonnay. Každá odrůda je pečlivě vybírána a pěstována s cílem zachovat charakteristiku regionu a zároveň přinést inovaci do sklenice. Tato vinice není jen výrobcem vína, je to příběh o lásce k půdě a vášni pro víno.


Otevřete svět vína v Zadarské Župě: Kde každý doušek je příběhem.

Procestujte Chorvatsko a dejte se na cestu objevování nejlepších vín, které tato země nabízí. Zadarská župa, se svými rozmanitými vinicemi a rodinnými vinařstvími, se stává epicentrem vinařské kultury. Každé víno zde má svůj příběh, každá lahvička nese v sobě tradici a vášeň vinařů. Ať už si vyberete cestu k moři nebo do vnitrozemí, připravte se na dobrodružství, které spojuje lahodné víno s bohatou historií a krásou chorvatské krajiny.