Czech (Čeština)
Czech (Čeština)
English (en-GB)
Croatian (Croatia)

Chorvatská odysea: Vánoční kouzlo na chorvatských trzích

Vánoční období v Chorvatsku znamená nejen radostné přípravy na Vánoce, ale také tradiční oslavy spojené s adventem. Od malebného Rovinja po historický Dubrovník ožívají města a vesnice v celém Chorvatsku vánoční atmosférou s nádherně zdobenými náměstími a vánočními trhy.

Tradiční vánoční trhy

Vánoční trhy mají v Chorvatsku dlouhou tradici a každoročně přitahují místní obyvatele i turisty svým kouzlem a atmosférou. Chorvatsko známé svými krásnými plážemi a historickými památkami se během vánočního období promění v pohádkovou zemi plnou světel, vůní a radosti.

Advent u Zagrebu

Advent u Zagrabu je magickým zážitkem s tisíci světly a atmosférou, kterou byste očekávali jen v pohádce. 

Vánoční trhy se rozprostírají na náměstích a v centru města. Nabízejí bohatství uměleckých řemesel a rukodělných výrobků. Hudba, tanec a tradiční vánoční melodie naplňují vzduch, zatímco kluziště na náměstí Ban Jelačić přidává další rozměr radosti. Návštěva Zagrebu v prosinci znamená ponoření se do vánočního ducha s neopakovatelným zážitkem.

Zagrebský Advent oficiálně získal prestižní místo na seznamu 25 nejlepších vánočních trhů v Evropě v roce 2023, podle Globálního cestovatelského webu Big 7 Travel. Umístění na 11. místě potvrzuje kouzlo a jedinečnost, kterou chorvatská metropole nabízí svým návštěvníkům během adventního období.

Advent u Belišću

Advent u Belišću by měl byt na špičce vánočního seznamu, který by měl každý v Chorvatsku absolvovat. V průběhu prosince zde naleznete mnoho akcí, které jsou radostným vyvrcholením, plánovaným a realizovaným většinou občanů města, předměstí a okolí. Obyvatelé Belišće si opravdu váží toho, že se scházejí a stávají se součástí vánočních oslav v Chorvatsku. 

Všichni obyvatelé města se účastní každodenních akcí, které pořádají různá občanská sdružení, městské instituce, kluby a školní sbory. Všechno to vyvrcholí oblíbeným chorvatským vánočním koncertem a veletrhem, který zahrnuje i mnoho sportovních událostí na místním kluzišti. Advent a Vánoce v tomto městě vytvářejí pocit společenství a pospolitosti. Tyto nádherné oslavy vytvářejí dojem rodinného spojení, kde každý cítí, že patří k většímu celku.

Advent u Zadaru

Zadar, se v období adventu proměňuje v zimní útočiště plné magie a veselí. Jeho advent, trvající od listopadu do ledna, nabízí nejméně 40 dní vánočních oslav. 

Vánoční trhy na náměstí Petra Zoraniće ve Starém Městě je skvostným středem dění. Toto náměstí se v zimním období mění v pohádkový prostor s tisíci světly, vánočními stánky a radostnou atmosférou. Hlavní adventová událost v Zadaru se odehrává od 26. listopadu do 1. ledna 2023, přinášejíc nespočet kulturních, hudebních a zábavních akcí.

Oslavy adventu se neomezují pouze na náměstí Petra Zoraniće. Radostné a barevné atmosféry se rozléhají i do dalších částí města, včetně náměstí Pet bunara a historického římského fóra. Tyto prostředí se stávají výjímečným pozadím pro vaše vánoční fotky a vytvářejí nezapomenutelné vzpomínky.

Čarolija svjetla Salaj

SalajLand, kouzelné místo ve městě Čazma, asi 60 kilometrů východně od Záhřebu, je vrcholem vánočních světel v regionu. S více než 5 miliony vánočních světel můžete procházet osvětlenými stezkami přes mosty, lesy a kolem jezer, což je zážitek, který vás vtáhne do vánoční pohádky.

Advent u Splitu

Advent u Splitu nabízí také jedinečný pohled na chorvatské Vánoce. Teploty kolem 15 stupňů Celsia umožňují strávit vánoční období na promenádě Riva u moře. Split se proměňuje v zimní ráj s vánočními trhy nabízejícími tradiční chorvatská jídla, suvenýry a nápoje. Večerní koncerty a folklórní vystoupení na vás čekají, stejně jako kluziště ve Sportovní areně.

Vánoční dobroty

Licitar, tradiční chorvatské perníkové srdce, je oblíbeným dárkem během vánočního období. Tyto krásně zdobené perníkové výrobky jsou často dávány jako symbol lásky a štěstí.


Fritule jsou malé kuličky těsta, smažené a posypávané cukrem. Jsou oblíbenou vánoční dobrotou, kterou lze nalézt na všech vánočních trzích v Chorvatsku. Každá rodina má svůj vlastní recept, a proto se můžete těšit na různorodé chutě a variace.

Vánoční radost na jadranu

Vánoční trhy v Chorvatsku nejsou pouze o nákupech a gastronomických požitcích. Místní umělci a hudebníci přispívají k vánoční atmosféře svými vystoupeními a koncerty. Tradiční chorvatské koledy se mísí s moderní hudbou, tvořící jedinečnou a pohodovou atmosféru pro návštěvníky.


Celkově vzato jsou Vánoce v Chorvatsku kouzelným dobrodružstvím plným světel, zvuků, vůní a chutí. Každé město, každý trh a každá událost má své jedinečné kouzlo, díky čemuž je Chorvatsko jedinečným místem pro oslavu této výjimečné sezóny. Vstupte do vánoční pohádky a prožijte nezapomenutelné chvíle v srdci chorvatských Vánoc.