Czech (Čeština)
Czech (Čeština)
English (en-GB)
Croatian (Croatia)

Chorvatská Vánoční odysea: Ponoření do tradic

Chorvatsko, jako katolická země, se každoročně ponořuje do magie Vánoc s jedinečnými tradicemi, které odrážejí hluboké náboženské kořeny a příklon k rodinným hodnotám. Jednou z nejvýraznějších období před Vánocemi je Advent, čtyřtýdenní příprava, která dodává svátkům zvláštní kouzlo.

Adventní věnec – symbol očekávání

Advent v Chorvatsku začíná mezi 27. listopadem a 3. prosincem a přináší s sebou vzrušující tradice spojené s adventním věncem. Adventní věnec je kruh nebo prsten ze stálezelených větví se čtyřmi svíčkami. Může být domácí i koupená, v různých barvách a většinou se v době adventu pokládá na jídelní stůl jako symbol očekávání Vánoc.

Každou adventní neděli se zapálí jedna svíčka. Světlo svíček kromě odpočítávání týdnů do Vánoc symbolizuje Boží světlo, které přichází na svět s narozením Ježíše Krista. Svíčky mají také své vlastní individuální významy v chorvatských vánočních tradicích a úzce souvisí s křesťanskými koncepty. Má se za to, že svíčka zapálená v prvním týdnu symbolizuje naději, ve druhém týdnu mír, ve třetím radost a svíčka zapálená o čtvrté adventní neděli symbolizuje lásku.

Vánoční pšenice – Symbol plodnosti a nového života

Na den svaté Lucie, 13. prosince, začíná v Chorvatsku další tradiční zvyk – zasévání vánoční pšenice. Tento rituál symbolizuje plodnost, nový život a jeho obnovení. Lidé sází semena pšenice na vatový podklad, zalévají je a pečlivě sledují jejich růst do Vánoc. Symbolika vánoční pšenice je mnohostranná. Svým vzhledem dává zeleň a naději uprostřed zimy a sněhu a slouží i jako požehnání pro léto a zároveň zdobí domov. Roste až do Vánoc, kdy se upraví na postní stůl. V Chorvatsku je zvykem zdobit ho stuhou v barvách chorvatské vlajky, červeno-bílo-modrou trikolórou.

Zajímavost: lidové zvyky diktují sledovat a zaznamenávat čas během 12 dnů do Vánoc. Tradice totiž říká, že příští rok bude v konkrétním měsíci takové počasí, jaké bylo v odpovídající den od Lucie do Vánoc.

Betlém – Věrný obraz prvních vánoc

V Chorvatsku se betlém obvykle umisťuje pod vánoční stromeček a symbolizuje událost věrnou původnímu příběhu – narození Ježíška ve stáji. První betlém v životní velikosti vyrobil svatý František ve 13. století. Vytváří se z různých materiálů a obsahuje postavy Ježíše, Marie a Josefa, pastýře, tří mudrců a jejich společníků, dále vola a osla a také ovečky a velbloudy. Betlémy se staly neodmyslitelnou součástí chorvatských Vánoc, a v roce 2005 byl v Dubrovníku zahájen Mezinárodní festival betlémů a vánočních zvyků.

Svatý Mikuláš a Krampus – Dva Tváře Vánoční Noci

Svátek svatého Mikuláše 6. prosince označuje začátek vánočního obdarovávání, a těší se na něj nejvíce děti, které s netrpělivostí očekávají, co jim zanechá v botě. Pokud byli hodní, ráno uvidí boty plné sladkostí, a pokud byli zlobiví, zlý Krampus jim přinese malou dřevěnou hůlku zvanou šiba. Rodiče jim obvykle přinášejí obojí, aby je připomněli, že všichni mají trochu jak jedno, tak druhé.


Tato dua představuje koncept odměny a trestu, přičemž každoroční očekávání dárek a potenciálního trestu vytváří zábavnou atmosféru pro děti během Vánoc.

Štědrý večer a Vánoce

Večer 24. prosince v Chorvatsku známém jako Badnjak, dosahuje vánoční atmosféra svého vrcholu. Rodiny se tehdy shromažďují u bohatě prostřených stolů, kde se podávají tradiční vánoční lahůdky. 

Samotné Vánoce pak v Chorvatsku začínají 25. prosince. Tento den přináší nejen rodinná setkání, společné rozbalování dárků a radostné chvíle, ale má také hluboký náboženský význam, jelikož slaví narození Ježíše Krista.

Zimní hostiny a setkání s rodinou

Významné pro chorvatské Vánoce je i setkávání s rodinou u bohatě prostřených vánočních stolů. Není žádným tajemstvím, že Chorvati mají rádi zimní pokrmy. Mezi oblíbené patří sarma, závitky z kysaného zelí plněné rýží a mletým masem, které se podávají po celé svátky. Štědrý večer obvykle zahrnuje tresku s bramborovou přílohou, ale každá část Chorvatska má své vlastní jedinečné kulinářské tradice. Během Vánoc Chorvati připravují pečené s jáhly jako přílohu a na vánočních stolech najdete spoustu tradičního cukroví, jako jsou ořechové, makové, fíkové a karobové koláče.

Vánoční tradice v Chorvatsku odrážejí spojení s historií, kulturou a náboženstvím této malebné země. V každém zvyku a tradici se skrývá jedinečný příběh a odkaz, který zdobí chorvatské Vánoce barvami, vůní a teplem rodinných setkání.