Czech (Čeština)
Czech (Čeština)
English (en-GB)
Croatian (Croatia)

Bali s dětmi: Průvodce pro rodiny hledající dobrodružství a odpočinek

Bali, známý jako "Ostrov bohů", nabízí nádherné pláže, fascinující kulturu a nekonečné možnosti pro rodinné dobrodružství. Cestování s dětmi zde může být nezapomenutelným zážitkem, pokud je správně naplánováno. V tomto článku Vám poskytneme praktické rady a tipy, jak na Bali strávit nezapomenutelnou dovolenou s celou rodinou.

Příprava na cestu

Cesta na Bali s dětmi vyžaduje trochu více plánování. Doporučuje se zkontrolovat potřebná očkování a zdravotní doporučení specifická pro Indonésii. Přibalte dostatek slunečního krému, repelentu proti hmyzu a základní lékárničku. Důležité je také vybírat lety s co nejméně přestupy a zvažte noční lety, kdy děti většinu cesty prospí.

Zaměřte se na balení lehkého a praktického oblečení vhodného do tropického klimatu, včetně klobouků, slunečních brýlí a plavek. Nezapomeňte na pohodlné boty pro dlouhé procházky a sandály pro pláž. Kromě toho, že balíte základní lékárničku, zvažte i přibalit léky proti průjmu nebo na alergie, které se mohou hodit v případě potřeby.

Při dlouhém letu na Bali se může hodit několik věcí, které zpříjemní cestu vašim dětem. Balte malé hračky, knížky, omalovánky nebo tablet s nahránými filmy a hrami. Nezapomeňte na sluchátka vhodná pro děti a malé snacky, které mohou být užitečné, pokud vaše děti nesnášejí letadlové občerstvení.

Ubytování vhodné pro rodiny

Na Bali najdete mnoho resortů a hotelů, které jsou ideálně přizpůsobené potřebám rodin. Ubytování často nabízí dětské kluby, kde jsou děti pod dohledem zabaveny řadou aktivit. Některé z nejlépe hodnocených rodinných resortů zahrnují Grand Hyatt Bali v Nusa Dua nebo Hard Rock Hotel v Kuta, kde na Vás čekají tematické bazény a rodinné pokoje.

Grand Hyatt Bali (Nusa Dua). Tento resort je známý svými rozsáhlými zahradami, několika bazény a pláží s bílým pískem, což je ideální pro rodiny hledající relaxaci a soukromí. Dětský klub zde nabízí aktivity, které jsou edukativní i zábavné, jako jsou lekce balení, tanec a malování.

Hard Rock Hotel (Kuta). Vhodný pro rodiny, které preferují více urbanistické prostředí, tento hotel se nachází v srdci Kuty, blízko mnoha obchodů a atrakcí. Tematické bazény, skluzavky a pravidelné koncerty a aktivity, vše navržené s ohledem na mladší hosty, zde tvoří nezapomenutelný zážitek.

Aktivity pro rodiny

Pláže jako Sanur nebo Nusa Dua mají klidné vody a jsou ideální pro malé děti. Pro starší děti může být vzrušujícím zážitkem návštěva Monkey Forest v Ubudu nebo lekce surfování na pláži Kuta. Kulturu ostrova můžete prozkoumat při návštěvě tradičních tanečních představení nebo během workshopů, kde se děti mohou naučit něco o balijském umění a řemeslech.

Kromě pláží a kultury můžete s dětmi na Bali navštívit i několik zajímavých míst, jako je Bali Treetop Adventure Park, kde si mohou užít lezení na lanovém parku, nebo Bali Safari and Marine Park, kde mohou pozorovat divoká zvířata z bezpečné blízkosti. Tyto aktivity jsou zábavné a edukativní zároveň.

Doprava na Bali

Pronájem auta s řidičem je jednou z nejpohodlnějších možností pro rodiny. To Vám umožní flexibilně plánovat výlety bez závislosti na veřejné dopravě. Místní taxíky jsou taky přístupné a cenově dostupné, ale vždy doporučujeme používat oficiální taxi služby s jasně označenými vozy. Doporučuje se Bulebird Taxi služba.

Tipy na stravování

Bali nabízí širokou škálu stravovacích možností od mezinárodní kuchyně po tradiční balijská jídla. Restaurace jako Pizza Bagus v Ubudu a Café Batu Jimbar v Sanuru jsou známé svou rodinnou atmosférou. Dbejte na to, aby děti pily pouze balenou vodu a jídla byla dostatečně propečená.

Nasi Goreng

Jedná se o tradiční indonéskou smaženou rýži, ke které se obvykle přidává kuřecí maso, zelenina a mírně sladká sójová omáčka. Můžete požádat o mírnější verzi, pokud Vaše děti nejsou zvyklé na pikantní jídla.​

Mie Goreng

Podobně jako Nasi Goreng, Mie Goreng je smažený nudlový pokrm, který může obsahovat kousky kuřecího masa, zeleniny a mírně sladké omáčky. Tento pokrm je obvykle méně pikantní a je oblíbenou volbou pro děti.

Pizza a těstoviny

Pro rodiny, které preferují něco více domácího, je na Bali mnoho restaurací nabízejících západní jídla jako pizza a těstoviny. Tato jídla jsou pro děti přívětivá a můžete je najít téměř v každé turistické oblasti.

Satay

Toto jídlo se skládá z malých kousků marinovaného masa (nejčastěji kuřecího nebo hovězího), které jsou natažené na špejli a grilované. Satay je obvykle podáván s arašídovou omáčkou, která je u dětí velmi oblíbená.

Ovoce a ovocné šťávy

Bali je rájem pro čerstvé tropické ovoce. Děti si mohou pochutnat na čerstvě nasekaném mangu, papáji, dračím ovoci, banánech nebo ananasu. Čerstvé ovocné šťávy jsou také zdravou a osvěžující volbou.

Babi Guling

Pro starší děti, které jsou ochotné experimentovat, může být zajímavé ochutnat Babi Guling, což je balijština pro pečené prase. Toto jídlo je obzvláště populární na Bali a je známé svou křupavou kůží a kořeněnou chutí.

Bezpečnostní tipy pro jídlo

Voda: vždy se ujistěte, že děti pijí balenou vodu.

Živé stánky: i když mohou být pouliční stánky lákavé, je důležité vybírat ty, které vypadají čistě a jsou populární mezi místními, aby se minimalizovalo riziko zažívacích potíží.

Kořeněné pokrmy: informujte se o stupni pálivosti jídla, protože balijští mají rádi kořeněné pokrmy, což může být pro děti problém.

Bezpečnostní opatření

Zdravotní péče na Bali je dostupná, ale je dobré mít cestovní pojištění pokrývající možné lékařské výdaje. V případě potřeby jsou na Bali kvalitní mezinárodní kliniky. International SOS Bali je otevřeno 24/7. Dbejte na osobní bezpečnost, zejména na frekventovaných místech a dbejte na to, aby děti měly vždy u sebe kontaktní informace.

Na závěr

Bali je ideální destinace pro rodiny, které hledají mix relaxace a dobrodružství v exotickém prostředí. S přiměřenou přípravou a pozorností k detailům se může stát Vaše dovolená na Bali nezapomenutelnou zkušeností pro celou rodinu. Přejeme Vám krásné chvíle plné radosti a nových objevů na tomto kouzelném ostrově!