Czech (Čeština)
Czech (Čeština)
English (en-GB)
Croatian (Croatia)

Nový rok na Bali

Na ostrově slunce a krásně zelených rýžových polí, kde se tradice prolíná s exotickou krásou, přivítání Nového roku nabízí zážitek jako žádný jiný. Bali, klenot Indonésie, se stává nejen útočištěm pro dovolené, ale i magickým místem pro oslavy nového roku.


V průběhu prosince se na Bali začínají připravovat na slavnosti spojené s koncem starého roku a nástupem nového. Přípravy vrcholí očistným rituálem známým jako Melasti, který se na Bali koná před tradičními novoročními oslavami. Tento obřad hraje důležitou roli v balíjské kultuře a má hluboký náboženský a spirituální význam. Melasti probíhá obvykle několik dní před novým rokem, přičemž hlavní část se koná na plážích nebo u vodních zdrojů.


Cílem rituálu je očistit svět od negativních sil, odstranit hříchy a připravit se na nový začátek. Věří se, že omytím svět odstraní negativní energie a přinesou čistotu a posvátnost do přicházejícího období.

Základní průběh rituálu Melasti zahrnuje následující kroky:


 1. Příprava na rituál: Místní komunity a náboženské skupiny připravují svaté předměty, jako jsou sochy a obrazy bohů, chrámové atributy a další symboly.  

 2. Procesí k vodě: Následuje slavnostní průvod, kdy místní lidé nesou svaté předměty k přírodním vodním zdrojům, jako jsou řeky, jezera nebo moře. Průvod bývá velmi pestrý, s lidmi v tradičních kostýmech, doprovázený modlitbami a zpěvem.

 3. Očištění a modlitby: Po příchodu na místo průvodu probíhají očistné rituály. Lidé se pomalu ponořují do vody, aby omyli své tělo, a současně provádějí modlitby k bohům. Voda symbolizuje čistotu a obnovu.

 4. Oběti bohům: Během Melasti mohou být přinášeny oběti bohům, jako jsou květiny, ovoce a různé druhy pokrmů. Tato oběť je považována za způsob poděkování bohům a získání jejich požehnání.

Samotný příchod Nového roku na Bali je nádhernou směsicí tradic a moderních oslav. Na plážích se konají ohňostroje  a hudba zní v rytmu vln. Místní i turisté se sejdou společně na pláži, aby společně přivítali nový začátek. Kromě klasického countdownu se místní umělci a hudební skupiny podílí na vytváření nezapomenutelné atmosféry. Zde jsou klíčové prvky a události spojené s příchodem Nového roku na tomto krásném indonéském ostrově:


 1. Ohňostroje a Světelná Show: Večer na Silvestra se pláže a nebe nad Bali rozsvítí ohňostroji a světelnými efekty. Barevné blesky ozařují noční oblohu a tvoří magickou kulisu pro přivítání nového začátku. Turisté i místní obyvatelé se shlukují na pláži, aby společně sledovali tuto fascinující podívanou.

 2. Hudba a Tanec: Hudba hraje klíčovou roli při novoročních oslavách na Bali. Konají se hudební a taneční vystoupení, kde místní umělci předvádějí tradiční tance a hudbu, ale nechybí ani moderní hudební žánry. Lidé se společně radují, tančí a tvoří veselou atmosféru.

 3. Společné Stolování: Bali je známé nejen pro svou exotickou krásu, ale také pro bohatou kulinářskou scénu. Při oslavách Nového roku se koná společné stolování, kde lidé sdílejí lahodné balíjské speciality a exotická ovoce. To vytváří pohostinnou atmosféru sdílení a radosti. Tradiční balíjská kuchyně hraje také klíčovou roli při oslavách. Lidé sdílejí lahodné pokrmy jako babi guling (pečené prase), bebek betutu (pečená kachna) a různé exotické ovoce. Společné stolování a sdílení jídel přináší pocity sounáležitosti a radosti, které spojují lidi v jedinečném zážitku.

 4. Tradiční Oslavy v Chrámech: Místní obyvatelé se také uchylují k tradičním oslavám v chrámech. Zde probíhají náboženské obřady, modlitby a rituály, které mají symbolizovat začátek nového cyklu. Některé z nejvýznamnějších chrámů, jako například Tanah Lot, se stávají center náboženských aktivit a slavností.

 5. Spiritualita a Meditace: Pro některé návštěvníky a místní obyvatele může Nový rok znamenat i dobu pro osobní reflexi, meditace a duchovních aktivit. Mnoho lidí se vydává do klidných částí ostrova, aby se oddělili od rušné atmosféry a věnovali se osobnímu rozvoji. Pro ty, kteří hledají klidnější oslavu, existuje možnost útěku do venkovských oblastí, kde místní komunity oslavují svůj vlastní způsobem. Ochutnávání tradicionálních pokrmů, účast na tradičních tancích a setkání s místními obyvateli dodává oslavám autentičnost a hloubku.

Pokud se chystáte na Bali oslavit konec roku 2023 a začátek roku 2024, zde jsou nejlepší silvestrovské události, které si nenechte ujít.

 1. Finns Beach Club bude opět dělat to, co umí nejlépe: pořádá jednu z největších silvestrovských akcí, jaké kdy tento ostrov zažil! V letošním roce převezme scénu na pláži Fatboy Slim, jediný oceněný cenou Grammy, spolu s hvězdnými výkony Peking Duka, Jaxe Jonese a Kita.

 2. W Bali – Seminyak, který vysílá rok 2023 ve skutečném stylu W, bude párty dlouho do noci a rozzáří pláž v Seminyaku. Hlavní scénu pod širým nebem ve W Lounge zdobí mezinárodně uznávaný Mousse T. (jeden z nejvýznamnějších německých hudebních exportů), podporovaný místními superstars W Bali. Poté si na Hip Hop Stage můžete protančit cestu do roku 2024 za zvuků místních DJů Stana, Schizo, GoodGrip a Jeremyho Jaye. 

 3. Sundays Beach Club pořádá silvestrovskou white sensation párty. Po celou noc bude zábava doprovázena třemi DJs, dvěma saxofonisty, ohnivými tanečnicemi, vystoupením s vodními bubny, plážovými vatry a samozřejmě ohňostrojem, až odbije půlnoc!

 4. Martin Garrix, nizozemský DJ známý svými hity v hitparádách, předvede energické vystoupení pro návštěvníky největšího plážového klubu světa. Přítomnost Garrixe jako jednoho z celosvětově nejpopulárnějších umělců elektronické hudby v Atlas Beach Club slibuje fantastické přivítání roku 2024.

 5. Pro ty, kteří milují párty, má Savaya Bali v Uluwatu něco speciálního. Tento oblíbený NYE hotspot pořádá třínoční NYE extravaganzu s mezinárodními DJs a party hymnami. Večírek začíná Benem Böhmerem, Artbatem a Argym 29. a 30. a vyvrcholí velkolepou oslavou Silvestra s headlinerem Beduinem a speciálními hosty. Připravte se na pokračování oslav až do 1. ledna!

Bali je tedy ideální destinací na nový rok a věříme, že si tento zážitek patřičně užijete!