Czech (Čeština)
Czech (Čeština)
English (en-GB)
Croatian (Croatia)

4 měsíce Vánoc na Filipínách: Tanec tradic, světla a pohody

Filipínské Vánoce nejsou pouhým jednodenním svátkem, jsou čtyřměsíčním dobrodružstvím, které spojuje radost, tradice a bezmeznou lásku. Od září do prosince se Filipínci ponořují do vánočního kouzla, a vytvářejí tak jedinečný svět plný světla, koled a chutí.


Začátek vánočního období na Filipínách je spojen s "Ber-měsíci" — SeptemBER, OctoBER, NovemBER a DecemBER. Filipínci se rozhodli, že na Vánoce není třeba čekat, a tak tanec tradic začíná již v září. V těchto měsících se zaplňují ulice tradičními lucernami, koledy a přípravou na vánoční svátky.

Tradiční vánoční zvyky

Filipínské vánoční tradice jsou velkou součástí kultury, částečně díky tomu, že 90 % země jsou křesťané (80 % z nich jsou katolíci). 

Začátek vánočních oslav na Filipínách přináší devítidenní slavnosti známé jako "Simbang Gabi" a "Misa de Gallo." Tyto noční mše, začínající 16. prosince jsou nejen rituálem víry, ale také sounáležitosti komunity. Filipínci se scházejí v kostelech se svíčkami v ruce, aby společně oslavili narození Krista.

Tradiční filipínské světelné hvězdy, nazývané "Parols" jsou jednou z nejvýraznějších ozdob vánočních oslav. Tyto ručně vyráběné lucerny, často ve tvaru hvězdných květů, zdobí domy, ulice a veřejná prostranství. Jejich světelná kouzla odrážejí naději a radost, kterou vánoční svátky přinášejí.

Večer 24. prosince, známý jako "Noche Buena" přináší jedinečný gastronomický zážitek. Tato půlnoční hostina je plná tradičních filipínských dobrot, jako je Lechon (pečené prase), Embutido (mleté maso s plněním) a různá místní jídla. Vánoční stůl se stává symbolem společného radování a sdílení.

Tradice stavění Betlému, nazývaného "Belen" je důležitou součástí vánočních příprav na Filipínách. Filipínci vytvářejí podrobné scénky s postavami Marie, Josefa, Ježíška a Tří Králů, které odrážejí křesťanské kořeny a hlubokou víru ve spojení s vánočním poselstvím.

Vánoční jídlo 

Filipínci milují přípravu a sdílení jídel s rodinou a přáteli. Mezi oblíbená vánoční jídla patří:

Lechon - Pomalu pečený prase podávané s křupavou slupkou, plněné paprikami, ananasem, chilli, zázvorem a citronovou trávou. K němu se podávají omáčky

Bibingka - Sladký a lepkavý rýžový koláč s kokosem, který často prodávají pouliční prodejci kolem Vánoc. Vaří se v hliněném hrnci a jí se rukama.

Pinoy-style špagety - Sladké nudle s nakrájenými párky a mletým masem, přelité omáčkou z banánového kečupu, cukru a rajčatové pasty.

Embutido - Mletá vepřová sekaná se zeleninou, sýrem a rozinkami. Je plněná vařenými vejci, dalšími rozinkami, šunkou a nakrájenými klobásami. Často se podává jako pokrm Noche Buena.

Lumpiang ubod - Filipínské jarní rolky plněny krevetami, palmovým srdcem, zeleninou, kokosem a vepřovým masem. K nim se podávají různé omáčky.

Buko Salad - Velmi sladký ovocný salát vyrobený se strouhaným kokosem, různými druhy ovoce, želé, cukrovinkami, tapiokou a cukrovou palmou. Polévá se kondenzovaným mlékem a smetanou.

● Leche flan - Podobný krémovému caramelu v západních zemích, tento flan je vyroben z vařeného kondenzovaného mléka a karamele a podává se chladný.

● Puto bumbong - Další rýžový koláč, tentokrát podávaný doma pro Noche Buena. Fialový dezert je vyroben ze dušeného lepkavého rýže vařený v bambusovém tyči. Navrch se dává rozehřáté máslo, strouhaný kokos, hnědý cukr a celý puding je zabalen do banánových listů.

Vánoční dárky

Vánoční atmosféra na Filipínách není kompletní bez tradice výměny dárků, která se stala nejen způsobem vyjádření lásky a vděčnosti, ale také zábavným a vzrušujícím rituálem pro celou rodinu.
Výměna dárků při hře "Monito-Monita" je oblíbeným zvykem. Každý účastník si vylosuje jméno osoby, kterému bude dávat dárek, a tajně mu ho dává každý den nebo každý týden. Obdarovaný si nejprve dárek prohlíží, hádá, co je uvnitř, a poté zpívá píseň "I Love My Monita/Monito Yes I Do," což přidává k celkové radosti a humoru v okamžiku darování. Identita dárce se obvykle odhaluje během "Dne odhalení," který většinou probíhá na Vánoce. To je okamžik, kdy je poslední dárek předán Monitovi nebo Monitě každého účastníka. 

V průběhu vánočních oslav na Filipínách mají děti také svůj speciální okamžik. Tradiční "Aguinaldo" jsou vánoční dary, obvykle peníze, které dostávají od starších rodinných členů nebo kmotrů. Často jsou předávány v speciálních obalech a představují lásku a péči v průběhu vánočních svátků.

Vánoce na Filipínách nejsou pouze jednodenní oslavou, ale rozsáhlým obdobím plným tradic, radosti a sdílení s rodinou a přáteli. Filipínci jsou známí svou pohostinností a rodinnou orientací, a během Vánoc se tyto hodnoty ještě více zdůrazňují. Kultura, víra a láska k bližním spojují Filipínce v této nejkrásnější části roku. 


Proč nezažít tuto výjimečnou vánoční atmosféru? Vydejte se na Filipíny a nechte se vtáhnout do této jedinečné podívané na světě.